- Virškinimo sutrikimus su viduriavimu gali sukelti netinkama mityba arba šuniui duodami skanėstai, kurie dirgina jo skrandį ir dėl to šuo viduriuoja.
- Nedidelis apsinuodijimas turėtų praeiti per 24 valandas ir paprastai jo gydyti nereikia.
- Ūminis arba lėtinis šuns viduriavimas gali būti rimtos ligos simptomas.
- Jei šuo viduriuoja ilgiau nei parą, o išmatose pastebėjote kraujo, gleivių, parazitų kiaušinėlių ar svetimkūnių fragmentų, kuo greičiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Kiekvienas augintinio savininkas anksčiau ar vėliau susiduria su problema, kai šuo viduriuoja. Tačiau būtinybė keltis vidury nakties, dažnai vesti augintinį pasivaikščioti ir valyti ekskrementais suteptą butą yra tik viena šuns virškinimo sutrikimų pusė. Tokiu metu kenčia ir šuo – virškinamojo trakto sudirginimas dažnai būna susijęs su dideliu skausmu ir diskomfortu. Todėl niekada negalima ignoruoti šuns viduriavimo. Kokios yra dažniausios šunų viduriavimo priežastys? Kokia yra lėtinio viduriavimo rizika šuniukui ar suaugusiam šuniui? Ar galima šuniui duoti smecta arba vaistų nuo viduriavimo?
Ką reiškia viduriavimas?
Viduriavimas arba diarėja – tai įprasta žarnyno problema, susijusi su dažnu išmatų išsiskyrimu, pavadinimas. Išmatos yra nesuformuotos, vandeningos konsistencijos ir kartais itin nemalonaus kvapo. Dažnai kai šuo viduriuoja išmatose gali būti kraujo arba gleivių. Tokias tuštinimosi problemas gali lydėti papildomi simptomai, tokie kaip vėmimas, vidurių pūtimas, silpnumas, karščiavimas ar dehidratacija.
Šuns viduriavimo dažniausios priežastys
Šunų viduriavimą gali sukelti įvairios priežastys – nuo visiškai nepavojingų iki labai sunkių:
- virškinimo sutrikimai suėdus ką nors, prie ko šuns virškinamasis traktas nebuvo pripratęs (pavyzdžiui, likučiai nuo stalo, virta arba žalia mėsa, žali kiaušiniai, nauji skanėstai),
- staigus maisto ar mitybos tipo pakeitimas,
- apsinuodijimas suėdus pasivaikščiojimo metu rastas šiukšles, stipriai sūdytą maistą, šuniui toksiškas medžiagas arba išgėrus užteršto vandens,
- stiprus stresas,
- kūno perkaitimas,
- užkratas,
- šalutinis vaistų ar skiepų poveikis,
- maisto netoleravimas arba alergija,
- ligos, įskaitant virusinį enteritą, pankreatitą, bakterines ir virusines infekcijas, navikus,
- svetimkūnio buvimas virškinimo trakte.
Šuns viduriavimo tipai
Priklausomai nuo to, dėl ko šuo viduriuoja, išmatose gali būti kraujo, gleivių, nesuvirškinto maisto likučių, svetimkūnių fragmentų arba žarnyno parazitų kiaušinėlių. Kaip atpažinti, kas sukėlė šuns viduriavimą?
Apsinuodijimas maistu
Apsinuodijimo maistu ar maisto netoleravimo sukeltas viduriavimas yra dažniausias ir paprastai lengviausias šunų viduriavimo tipas. Šuns išmatose gali būti arba nebūti nesuvirškinto maisto likučių. Apsinuodijimas taip pat gali pasireikšti vėmimu, pilvo pūtimu ir pilvo skausmu. Virškinimo sutrikimai, susiję su tuo, kad jūsų šuo pasivaikščiojimo metu suvalgo priemaišų, didelį kiekį maisto arba maisto, kuris nerekomenduojamas jūsų šuniui. Simptomai paprastai savaime išnyksta, kai šuo nebešeriamas nepageidaujamu maistu ir kelis kartus išsituština.
Virusinės ir bakterinės ligos
Kai šuo viduriuoja, kurį laiką jį lydi aukšta temperatūra, apatija ir apetito stoka, gali būti įvairių virusinių ir bakterinių ligų simptomas. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, šunų virusinis enteritas, parvovirusas ar maras, kelia rimtą pavojų jūsų augintinio sveikatai ar net gyvybei. Dėl kelias dienas besitęsiančio lėtinio viduriavimo reikia apsilankyti pas veterinarijos gydytoją ir tinkamai gydyti jį sukėlusią ligą.
Parazitai
Šuns virškinamajame trakte besidauginantys parazitai gali būti nepastebėti net ilgą laiką. Tokie simptomai, kaip svorio kritimas, apetito stoka, kirmėlių kiaušinėlių ir jų fragmentų buvimas išmatose, kruvinas šuns viduriavimas ar vėmimas, rodo, kad užkratas yra stiprus.
Virškinimo sistemos ligos
Lėtinį ar ūminį šuns viduriavimą sukeliančios ligos yra labai įvairios ir paprastai jas lydi kiti skirtingi negalavimai. Pavyzdžiui, dėl navikų, kasos ligų, alergijos maistui ar lėtinio enterito gali viduriuoti su gleivėmis, išsekti, būti apatiškas ir nuobodus. Daugeliui ligų, sukeliančių šunų viduriavimą ir vėmimą, reikalingas ilgalaikis gydymas.
Kaip padėti savo šuniui viduriuojant?
Nėra abejonių, kad viduriavimą kenčiančiam šuniui prireiks mūsų pagalbos. Lėtinis ir ūminis viduriavimas, trunkantis ilgiau nei vieną dieną, gali sukelti didelį silpnumą, nepakankamą mitybą ir dehidrataciją. Šuniukui viduriavimas taip pat yra ypač pavojingas. Ką daryti, kai šuo viduriuoja?
Pagalba šuniui viduriuojant namų sąlygomis
Jei mūsų šuo viduriuoja, turėtume pabandyti nustatyti problemos priežastį – turėtume pagalvoti, ką mūsų augintinis valgė pastaruoju metu, ar pakeitėme jo mitybą ir ar nėra kitų nerimą keliančių simptomų. Taip pat verta atkreipti dėmesį į šuns išmatų išvaizdą.
Jei įtariate, kad viduriavimas atsirado dėl nedidelio apsinuodijimo, turėtumėte nustoti duoti šuniui produktų, kurie gali sukelti virškinimo sutrikimų. Šunį, linkusį ėsti šiukšles nuo žemės, reikia saugoti laikant jį su pavadėliu arba uždedant antsnukį. Jei viduriavimą sukėlė staigus mitybos pakeitimas, turėtume grįžti prie ankstesnės šuns mitybos.
Viduriuojančiam šuniui reikia nuolat duoti vandens, kad jis išvengtų dehidratacijos dėl vandeningų išmatų išsiskyrimo. Apsinuodijimo atveju viduriuojantiems šunims galima duoti medicininės anglies arba smecta. Smecta šunims, arba kaolino molis, yra saugi priemonė, kuri virškinimo trakte suriša toksinus ir pagreitina jų išsiskyrimą. Prieš naudojant tokias priemones, reikėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju, kuris nustatys dozę.
Kada kreiptis į veterinarijos gydytoją?
Dėl ūmaus viduriavimo, trunkančio ilgiau nei 24 valandas, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją. Taip pat reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, jei šuo viduriuoja krauju arba jei išmatose pastebėjote daug gleivių, svetimkūnių ar parazitų. Apsilankyti pas veterinarijos gydytoją taip pat reikės, jei šuns viduriavimą lydi kiti simptomai – pakilusi temperatūra, vėmimas, vangumas, apetito praradimas, traukuliai ar staigus svorio kritimas. Šunims, sergantiems žinomomis lėtinėmis ligomis, kuriems pasireiškia viduriavimas, reikia pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.
Šuns viduriavimo gydymas
Kai šuo viduriuoja gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties. Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti surinkti ir ištirti jūsų šuns išmatas, kraujo ir šlapimo tyrimus. Diagnozei nustatyti taip pat gali būti naudingi ultragarso ir rentgeno tyrimai bei virusinių ligų tyrimai.
Ūmaus ar lėtinio viduriavimo gydymas gali apimti rehidratacinių lašelinių, veterinarinių vaistų nuo viduriavimo, vaistų nuo kirminų, antibiotikų ar net operaciją, jei viduriavimą sukelia auglys ar svetimkūnis šuns virškinamajame trakte. Kai kuriais atvejais specialistas taip pat gali rekomenduoti šerti gyvūną specialia dieta, probiotikais ir prebiotikais.
Ko negalima duoti viduriuojančiam šuniui?
Viduriavimo metu nepatartina staiga keisti šuns mitybos į dažnai rekomenduojamus ryžius su morkomis ir vištiena. Prie tokio maisto nepripratęs šuns skrandis gali reaguoti dar blogiau.
Jokiu būdu negalima šunims duoti žmonėms skirtų vaistų nuo viduriavimo, pavyzdžiui, stoperano, – sustabdžius tuštinimąsi, žarnyne gali susikaupti išmatų ar net įvykti jų perforacija. Taip pat nepatartina šuniui duoti pieno, pieno produktų, arbatos ir žmonėms skirtų probiotikų.
Viduriavimas liovėsi – kas dabar?
Į viduriavimą linkusiems šunims labai svarbu laikytis specialisto rekomenduotos dietos. Jautrų skrandį turinčiam šuniui negalima duoti vakarienės likučių nuo stalo ar žmonių užkandžių. Jei jūsų šuo dėl ligos serga lėtiniu viduriavimu, svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir stebėti savo augintinio elgesį, kad pastebėtumėte, jog liga pablogėjo ar pasikartojo.
Santrauka – ką prisiminti, kai jūsų šuo viduriuoja?
Šuns viduriavimas yra ne tik rūpestis prižiūrėtojui – skrandžio problemos gali sukelti kančių ir pačiam šuniui. Dažniausiai šuo viduriuoja dėl netinkamos mitybos arba šuniui duodamų skanėstų, kurie dirgina skrandį. Toks nedidelis apsinuodijimas turėtų praeiti per 24 valandas ir paprastai jo gydyti nereikia. Tačiau ūminis ar lėtinis šuns viduriavimas gali būti įvairių rimtų susirgimų, kurie gali rimtai pakenkti jūsų augintinio sveikatai, simptomas. Jei šuns viduriavimas trunka ilgiau nei parą, o išmatose pastebėjote kraujo, gleivių, parazitų kiaušinėlių ar svetimkūnių fragmentų, kuo greičiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Sekančiame mūsų straipsnyje skaitykite ką daryti, kai šuo voliojasi išmatose ir kodėl mūsų augintiniai taip elgiasi?