Kačių mylėtojai vis dar nesutaria dėl kačių maudymo. Viena vertus, egzistuoja mitas, kad jos nemėgsta vandens, kita vertus, reikia, kad naminės katės kailis atrodytų švarus ir prižiūrėtas.
Negalima paneigti, kad jie yra labai švarūs gyvūnai. Jiems prireikia nuo dviejų iki keturių valandų per dieną, kad iššukuotų savo kailį! Ar būtina kištis į katės higieną? Yra situacijų, kai verta padėti katei pasirūpinti savo kailiu. Ne visos katės sugeba pačios pasirūpinti higiena. Dažniausiai tai susiję su sergančiomis, sveikstančiomis ir parazitų pažeistomis katėmis. Be to, ilgi plaukai gali susipainioti, todėl sunku išvalyti odą ir apatinį kailį (trumpus, tankius, minkštus plaukus po kailiu, kurie atlieka šilumos izoliacijos funkciją). Kartais katės susitepa kuo nors neįprastu – suodžiais iš židinio, kepimo aliejumi ar kenksmingomis medžiagomis, kurias reikia kuo greičiau pašalinti.
Kita priežastis, dėl kurios šeimininkai nusprendžia maudyti savo augintinį, yra kačių parodos. Kačių teisėjai ne kartą pabrėžė, kad veislinių kačių parodos yra grožio konkursas, galimybė populiarinti veisles ir veislynus, todėl jose rodomi gyvūnai turi būti geriausios būklės. Tinkamai parinktos kosmetikos priemonės leidžia išryškinti norimas savybes, pavyzdžiui, švelnią tekstūrą, spalvos intensyvumą, purumą.
Jei reikia maudytis vonioje, kaip geriausia pasiruošti maudynėms? Kaip sumažinti gyvūno patiriamą stresą? Kaip pasirinkti tinkamą kosmetiką? Ar galime maudyti katę vieni? Kaip nenustebti? Šie patarimai padės jums tinkamai pasiruošti ir išsklaidys daugybę abejonių.
Pirmosios katės maudynės
Gera mintis – pripratinti jaunus gyvūnus prie šukavimo. Nuo 8 savaičių amžiaus kačiukus galima išmokyti valyti ausis, dantis, akis ir kirpti nagus. Po 12 savaičių sveikus kačiukus galima maudyti pirmą kartą. Suaugusias kates sunkiau įtikinti pamėgti tokias naujoves, tačiau su kiekvienu gerai prižiūrimu maudymu turėtų būti lengviau.
Kokį kačių šampūną pasirinkti?
Verta pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kuris gerai pažįsta mūsų katę, ypač jei ji neseniai sirgo. Veterinarijos biuro darbuotojai, atsižvelgdami į paciento poreikius, gali patarti, kokią veikliąją medžiagą pasirinkti. Pasirinkdami kosmetiką parodai turėtume paprašyti veisėjo, kirpėjo ar gyvūnų parduotuvės darbuotojų pagalbos.
Odos ir kailio būklę galime įvertinti ir patys, atsakydami į keletą klausimų. Ar katės kailis ir oda nešvarūs? Ar kailis nesusitelkia į gumulėlius, nesusipina ar nesusipainioja? Ar matomos pleiskanos, ar katė nervingai laižo kailį? Ar kailis turi nemalonų ar neutralų kvapą? Ar ji atrodo sveika, bet ją reikia tik atnaujinti?
Katės, kuri laisvai eina į lauką, organizme nuolat kaupiasi smėlio, augalų, vabzdžių nešvarumai. Intensyvus kvapas gali atsirasti nekastruotiems patinams ir sergančioms katėms – virškinamojo trakto ligomis, dantų ligomis, šlapimo takų ligomis, odos alergijomis. Ligos būklės reikalauja diagnozės ir gydymo, maudymasis šiuo atveju nėra pirmoji būtinybė.
Trumpaplaukes kates maudant reikia vengti apsunkinti plaukus aliejais ir kondicionieriais. Daugeliu atvejų užtenka išsimaudyti su vienu gerai parinktu šampūnu, kad kailis atgautų šviežią išvaizdą.
Ilgaplaukių kačių, kurių plaukai linkę susipainioti ir elektrinasi, atveju verta pasirūpinti tinkama plaukų mityba ir drėkinimu.
Kaip maudyti katę?
Katė turi būti kruopščiai iššukuota ir nesusivėlusi, nes vadinamoji negyvi plaukai trukdys šampūnams patekti į giliausius plaukų sluoksnius ir odą. Maudymosi metu susivėlę plaukai savaime stebuklingai neiškris – aplink gali atsirasti daugiau raizginių.
Kitos šiukšlės turi būti pašalintos rankomis arba smulkiomis šukomis – lipnus smėlis, augalų nuolaužos, blusos ir kiti parazitai.
Patartina patrumpinti nagus.
Visi reikalingi priedai turi būti paruošti iš anksto:
- mažiausiai 3 dideli rankšluosčiai, kurie gerai sugeria vandenį,
- stabili taburetė (apverstas dubuo, platforma, laiptelis), kad katė galėtų laisvai ant jos sėdėti (katė nesijaustų užtikrintai sėdėdama vandenyje, be to, bus itin sunku kruopščiai išskalauti kosmetiką),
- plastikinis puodelis, nes kai kuriuos šampūnus reikia atskiesti vandeniu,
- kosmetika,
- šukos, šepetys, džiovintuvas – jų prireiks išsimaudžius.
Uždarykite langus ir sumažinkite skersvėjų, kad sumažintumėte peršalimo riziką.
Vandens temperatūra turi būti pritaikyta prie katės kūno temperatūros (38oC-39oC) ir šiek tiek šiltesnė nei ta, kurioje jaučiamės patogiai patys. Dėl netinkamos temperatūros katė jaus daug didesnį diskomfortą.
Katę galima laikyti kaklo ir pečių srityje. Turėtumėte vengti būti dantų ir nagų diapazone – esant stresui, tai gali mums pakenkti. Pradedame nuo kruopštaus plaukų ir odos sudrėkinimo. Pasirinkta kosmetika turi būti naudojama pagal gamintojo nurodymus, vengiant zonos aplink akis, ausies vidinės pusės, lūpų ir nosies. Kai kurias kosmetikos priemones reikia skiesti vandeniu, o kitas – maišyti ar išputoti. Viena iš informacijos, kurią galima rasti ant pakuotės, taip pat yra rekomendacija prieš skalavimą palikti kosmetiką ant plaukų tam tikrą laiką – tai leidžia efektyviai veikti.
Kruopščiai išskalauti kosmetiką po tekančiu vandeniu yra be galo svarbu – dažniausiai tai užtrunka ilgiau nei pirminiai žingsniai. Tada, dar būdama vonioje ar duše, pašalinkite vandens perteklių ir apvyniokite katę rankšluosčiu, keisdami jį po kiekvieno mirkymo.
Po maudymosi
Leiskite katei išlikti ramiai ir sausai šiltoje patalpoje, o rankšluosčius dažnai keiskite sausais. Plaukus šukomis ar šepečiu galima šukuoti ypač atsargiai ir be reikalo neplėšant.